środa, 10 marca 2010

Owoc czy warzywo?

Byłoby lato dłuższe, żeby nie zima. 

Przysłowie polskie


Z rozrzewnieniem wspominam kilka krótkich letnich i jesiennych tygodni, w których można opychać się pachnącymi słońcem pomidorami. Wtedy największą ich zaletą jest to, że po prostu smakują jak pomidory, bo to, co normalnie kupuje się teraz w sklepie, mimo że wygląda jak pomidor, smakuje jak ...

Warto pamiętać, że smak pomidora  bezpowrotnie niszczy  przechowywanie w niskiej temperaturze.

Wiele osób popełnia błąd odwrotności z przechowywaniem pomidorów i jabłek. Pomidory – w temperaturze pokojowej, a jabłka w lodówce. Nigdy odwrotnie.

Początkowo przez wielu Europejczyków pomidor był uważany za roślinę trującą . Hodowano go w ogrodach w celach dekoracyjnych.

Owoc czy warzywo?

W 1893 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych - porządkując kwestię zróżnicowania ceł na warzywa i owoce - dla celów podatkowych uznał pomidor za warzywo, na podstawie jego zastosowań kulinarnych. A uzasadnienie było bardzo mądre i proste: "Spożywany jest jako zupa lub po zupie. Z rybą lub mięsem jako istotna część posiłku, a nie jak owoc, który przeważnie spożywany jest na deser." Z naukowego punktu widzenia pomidor pozostaje owocem.

Do dzisiejszej sałatki proponuję pomidory kiściaste  cherry. Ich smak najbardziej przypomina smak letnich pomidorów dojrzewających w słońcu, jeszcze ciepłych od jego promieni.


Sałatka z kurczakiem kebab.

filet kurczaka

kilka liści sałaty lodowej lub mix sałat

kilka pomidorów cherry

½ papryki czerwonej

½ ogórka wężowego

przyprawa kebab

3 łyżki oleju

Sos:

2 łyżki majonezu

2 łyżki jogurtu

szczypiorek ( odrobina szczypiorku do dekoracji)

Wszystkie składniki sosu wymieszać.

Filet kurczaka pokroić na paski, obtoczyć w przyprawie kebab oraz w oleju, odstawić na ok 30 min. Po tym czasie usmażyć krótko na patelni. Pomidory przekroić na połówki, ogórka w plastry, paprykę w paski. W salaterce ułożyć sałatę, warzywa, kurczaka, polać sosem. Nie mieszać, posypać szczypiorkiem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz