piątek, 18 grudnia 2009

Chwalić się i doceniać innych.

Czy nie lepiej byłoby, zamiast tępić zło, szerzyć dobro?

Antoine de Saint-Exupéry


Wpisz swoje imię jak hasło w krzyżówce i wypisz słowa krzyżujące się, określające Twoje pozytywne cechy lub co najlepiej umiesz robić.

zaraDna

  O

R

O

T

A


Trudne zadanie? 

Tak się jakoś przyjęło, że skromność jest lepsza od chwalenia się. Nie lubimy i uważamy za niewłaściwe, kiedy ktoś się czymś chwal i czasem trudno jest się nam czymś pochwalić. Nawet jeśli mówimy  komuś komplement np. kobieta ma ładną sukienkę, to ona zaprzecza mówiąc: A taką tam szmatkę z kąta szafy założyłam?.

Uczymy się jako dzieci, że nie należy się chwalić jednak z biegiem czasu przekonujemy się, że nie należy się przechwalać. Chwalić się i przechwalać to dwa różne słowa i mają różne znaczenia.

Może by tak zacząć uczyć się chwalić. Małymi kroczkami. Że coś nam wyszło, że na jakimś polu osiągnęliśmy sukces - nawet niewielki. Na pewno poprawi to nam humor i zmniejszy poczucie własnego niedowartościowania.
Bądźmy, przynajmniej co jakiś czas, chwali piętami? Szukajmy okazji do tego, aby się czymś pochwalić. Nawet wśród porażek znajdujmy coś pozytywnego.Owszem takie podejście może i nie jest super realistyczne, ale za to jest mobilizujące i motywujące do dalszego działania.

Pamiętajmy również by doceniać ludzi wokoło nas, naszych najbliższych.

Mówmy o tym co wspaniałego zrobili, co nam się w nich podoba albo po prostu że ładnie wyglądają.


Ciasto  a”la  Marlenka


ciasto:

60 dkg mąki

3/4 szkl. cukru pudru

3 łyżki miodu

200 dkg masła

2 jaja

2 żółtka

cukier wanilinowy

2 łyżeczki sody rozpuszczonej w 3 łyżkach mleka

2 łyżki kakao

Z podanych składników zagnieść ciasto podzielić na pięć części i upiec  jednakowe placki  prostokątne najlepiej na papierze do pieczenia.

krem:

250 g masła

puszka mleka skondensowanego słodzonego ( gotowanego 3 h w garnku wypełnionym wodą) lub gotowej masy krówkowej.

do dekoracji 10 dkg orzechów włoskich.

Masło zmiksować z masą krówkową na jednolity krem.

Kremem przełożyć wystudzone placki. Wierzch ciasta również posmarować i posypać zmielonymi orzechami. Ciasto jest najlepsze następnego dnia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz